Poesia in Albania

Nuove amicizie e conferme a Sarande, in occasione del Festival organizzato da Bardhyl Maliqi.

Tra le poesie più apprezzate (raccolte in ANTOLOGIA ALBANESE tradotte da Elvana Zaimi): RITORNO A SETE…
Rikthim në Seta

Të përshëndesin kuajt e bardhë
të Kamargës dhe shkurret erëmuese
në erë,
të përshëndesin
pishat e Mas de Suéde
dhe vreshtat e shtrembër ndën diell

pa ty Seta duket paksa e trishtë

si ajo e dy kërriçëve
fotografuar beftë në zabullimë
jopoetika e një dite që lodh

të përshëndesin kodra të shogëta
dhe fshatra ku koha pezull mbet’,

të përshëndesin luzmat shumëngjyrëshe
të turistëve me pushime,
dhe fytyrat e paqta të fshatarëve
në pushimin e drekës në periferi:

është një pyetje e vazhdueshme për ty:
ku je, pse nuk je?

pa ty Seta duket më e trishtë.

 

Annunci

Lascia un commento

Archiviato in Uncategorized

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

w

Connessione a %s...